Boxxi Q&A’s

1. Kam je možné ryby od Boxxi dodat?

Mražené ryby Boxxi jsou dodávány v rámci Prahy a okolí na vybranou adresu zákazníka v den a čas, který si zákazník sám vybere. V rámci ČR bude možné objednávku vyzvednout prostřednictvím Boxxi pointů, více na www.boxxi.cz.

2. Jak mi bude ryba od Boxxi přivezena?

Ryby jsou uloženy v polystyrenovém termoboxu spolu se suchým ledem, aby během převozu nestoupla jejich teplota a nebyla znehodnocena kvalita masa. Ihned po doručení je ideální vložit maso do mrazničky.

3. Jak funguje suchý led a nehrozí nebezpečí popálení?

Suchý led udržuje v boxu konstantní teplotu, aby během dodávky nedošlo k rozmrazení a tím znehodnocení ryb. Suchý led by se měl během přepravy vypařit. Pokud však zákazník objeví v boxu zbytek suchého ledu, v žádném případě na něj nesmí sahat holýma rukama. Vhodné je ho vysypat třeba do dřezu či vany, kde se po chvíli sám vypaří.

4. Jak jsou ryby z e-shopu Boxxi upravené a balené?

E-shop Boxxi nabízí již připravené dvouporcové balíčky zavakuovaných mražených ryb, a to v již přednastavených boxech, anebo si lze box sestavit dle svých preferencí a chutí. Více na www.boxxi.cz.

5. Jak rybu nejlépe skladovat?

Protože je ryba od Boxxi dodávána mražená, doporučujeme ji i nadále uchovávat v mrazničce, dokud ji nebudete chtít konzumovat. Trvanlivost mražených ryb je pak přibližně rok a půl od prvního zamrazení.

6. Jak nejlépe rybu rozmrazit, aby byla zachována ta nejvyšší kvalita?

Rybu nejlépe připravíte ke konzumaci nebo další úpravě postupným rozmrazením, tzn., že ji necháte cca 24 hodin v lednici, případně v pokojové teplotě 1–2 hodiny před zpracováním. Nedoporučujeme ji rozmrazovat pomocí teplé vody nebo mikrovlnné trouby, rybí maso se těmito postupy znehodnotí.

7. Čerstvé vs. mražené ryby – proč Boxxi nedodává svým zákazníkům čerstvé ryby?

Čerstvá ryba je samozřejmě úplně nejlepší pro okamžitou konzumaci nebo i další zpracování. Protože se musí mořské ryby do ČR celkem nákladně dovážet a jejich čerstvost je také časově omezena, Boxxi přináší svým zákazníkům ryby hluboce zamražené bezprostředně po jejich ulovení a zpracování. Metoda IQF čerstvé rybí maso rychle zmrazí při teplotě –60 °C, a tím zůstanou kvalita, nutriční hodnoty, textura i chuť ryby zcela zachovány. Po rozmrazení s rybou můžete nakládat tak, jako by byla čerstvá.

8. Jaká je výhoda mrazení ryb metodou IQF?

Při dodržení správného technologického postupu je mrazení zcela šetrný a bezpečný způsob konzervace potravin. Není tajemstvím, že i špičkoví šéfkuchaři pracují s mraženými rybami, dokonce i při přípravě sushi, které je velmi náročné na čerstvost a kvalitu surovin. Boxxi používá metodu IQF, která čerstvé rybí maso rychle zmrazí při teplotě –60 °C. Kvalita, nutriční hodnoty, textura i chuť zůstanou zcela zachovány. Během procesu zpracování nepřidáváme do ryb nic navíc, žádnou vodu ani aditiva. Gramáž uvedená u jednotlivých porcí je tedy skutečná váha masa. Po rozmrazení masa správným způsobem je po stránce chuťové i výživové srovnatelné s čerstvě ulovenou rybou.

9. Mražené ryby zpravidla obsahují hodně vody. Jak je to s rybami od Boxxi?

Při dodržení správného technologického postupu je mrazení zcela šetrný a bezpečný způsob konzervace potravin. Není tajemstvím, že i špičkoví šéfkuchaři pracují s mraženými rybami, dokonce i při přípravě sushi, které je velmi náročné na čerstvost a kvalitu surovin. My používáme metodu IQF, která čerstvé rybí maso rychle zmrazí při teplotě –60 °C. Kvalita, nutriční hodnoty, textura i chuť zůstanou zcela zachovány. Během procesu zpracování nepřidáváme do ryb nic navíc, žádnou vodu ani aditiva. Gramáž uvedená u jednotlivých porcí je tedy skutečná váha masa. Po rozmrazení masa správným způsobem je po stránce chuťové i výživové srovnatelné s čerstvě ulovenou rybou. Nejlepší způsob, jak se o tom můžete přesvědčit sami, je objednat si naše rybí boxxi.

10. Průmyslově lovené ryby běžně obsahují velké množství rtuti, antibiotik nebo mikroplastů. Jak je to s rybami nabízenými v e-shopu Boxxi?

Islandské arktické vody jsou velmi čisté. Nejsou kontaminovány nebezpečnými látkami a výskyt těžkých kovů a PCB je prakticky nulový. Také rybí farmy přísně dodržují kvalitativní standardy a do krmiva nepřidávají žádná antibiotika, GMO aj. Zároveň se snaží simulovat co nejpřirozenější podmínky chovu.

11. Odkud pocházejí ryby z islandských vod – z farem, pobřežních vod nebo volného moře?

Lososy a siveny dovážíme ze dvou farem, které jsou na vysoké technologické úrovni, a pro obě platí, že používají výhradně certifikované krmivo, které neobsahuje žádná aditiva, antibiotika aj. Farma Arnarlax chová arktického lososa v šesti oblastech na třech samostatných fjordech. Po každém chovném cyklu se nechá daná oblast „odpočinout“ kvůli regeneraci a znovuvytvoření přirozených podmínek pro další generace lososů. Jikry z domácích líhní plavou ve volně tekoucí vodě z přilehlých studní, odkud proudí nedotčená arktická pramenitá voda po staletí filtrovaná lávovými poli. Druhou farmovou rybou v nabídce našeho e-shopu je siven – mimo jiné naše nejoblíbenější islandská ryba. Pochází z farmy Matorka, která jako jediná využívá pro chov sivenů mix geotermální a mořské vody. Ryby zde mají dostatek životního prostoru a velmi přirozené podmínky pro svůj vývoj. Ostatní mořské ryby v naší nabídce, jako jsou tresky, okouník mořský, halibut a další, pocházejí z volného moře. Spolupracujeme se třemi certifikovanými producenty, kteří loví a zpracovávají ryby šetrným a odpovědným způsobem. Každé ráno vyplouvají na moře, kde nahazují na dlouhý vlasec s háčkem, a odpoledne se vracejí do přístavu. Zde jsou ryby téměř okamžitě zpracovány a expedovány na další cestu.

12. Jak je zaručen původ ryb a jeho trasování?

Původ ryby včetně oblasti jejího ulovení je uveden na každém obalu, a to prostřednictvím označení FAO:

  • FAO – Food and Agriculture Organization – zákonem předepsané označení ryb dle různých 19 rybolovných oblastí.
  • FOS – Friend of the Sea – zaručuje původ suroviny z udržitelného rybolovu a akvakultury, navíc ho ale mohou získat i chovatelé ryb v umělých nádržích. Friend of the Sea dbá mimo jiné na ochranu ekosystémů (pozn.: toto označení má v nabídce Boxxi pouze tuňák).

13. Jaké certifikáty mají ryby z e-shopu Boxxi?

Boxxi nakupuje ryby pouze od ověřených a certifikovaných dodavatelů, kteří vlastní tyto certifikáty:

  • Bio Siegel nach EG-Öko-Verordnung – Státní ekologické označení pro Německo, udělení ekologické pečeti je založeno na kritériích právních předpisů ES pro ekologické zemědělství.
  • MSC – Marine Stewardship Council je světová certifikace a ekologické označení trvale udržitelného programu plodů moře.
  • IFS Broker byl vytvořen, aby zajistil bezpečnost a kvalitu produktů vyplňujících mezeru mezi výrobou a distribucí. Norma kontroluje zúčastněné strany, aby zajistily, že ve svých službách provedly vhodná opatření, a aby jejich dodavatelé pracovali v souladu s požadavky na bezpečnost a kvalitu produktů.

14. Splňují ryby nabízené v e-shopu Boxxi všechny podmínky pro udržitelný a obnovitelný rybolov?

V našem e-shopu nabízíme kvalitní ryby od producentů, kteří striktně dodržují mezinárodní standardy udržitelného rybolovu. Kvalitu rybího masa ovlivňuje i to, jak je ryba lovena. Záměrně si vybíráme rybáře, kteří chytají tradičně, na dlouhý vlasec s háčkem, a týž den se vracejí s úlovkem do přístavu. Tam ryby okamžitě zpracují. U farmových ryb je pro nás zcela zásadní přirozený způsob chovu a krmení bez GMO, antibiotik či růstových aditiv.

15. Jak je to s ekologickou stopou v rámci dovozu ryb z Islandu a jiných oblastí rybolovu do ČR?

Naše ryby se zpracovávají téměř okamžitě po ulovení. Většinou ručně, případně s použitím nejmodernějších a nejšetrnějších technologií. Rybí filety jsou následně zavakuovány a zmrazeny metodou IQF, což je šokové zmrazení při –60 °C. Díky tomu si ryba zachová stoprocentní kvalitu. Zmražené rybí filety se zabalí a připraví k expedici. První část cesty plují lodí a pak pozemní dopravou až do našeho Boxxi housu v pražských Nuslích.

16. Jak často si rybu na talíři dopřát?

Lékaři a odborníci na výživu doporučují rybu konzumovat 1–2krát týdně. S Boxxi můžete mít kvalitní mořskou rybu vždy po ruce.

17. Jak mám postupovat v případě, že dovezená ryba od Boxxi neodpovídá deklarované kvalitě?

V případě, že máte pochybnosti o kvalitě dodaného produktu, kontaktujte neprodleně zákaznickou linku Boxxi (info@boxxi.cz nebo na telefonu +420 607 300 995). Tím, že se jedná o mražené produkty, je potřeba s nimi i správně zacházet, aby nedošlo k jejich znehodnocení – tzn. je po doručení i nadále uchovávat v mrazničce, dokud je nebudete chtít konzumovat. Trvanlivost mražených ryb je pak přibližně rok a půl od prvního zamrazení.